سبک زندگی و سلامتی

سوالات شما درمورد آکنه

درجه آکنه :

بعد از اینکه متخصص پوست آکنه را تشخیص داد، باید درجه آن را مشخص کند. متخصص پوست نوع جوش­های سرسیاه، میزان التهاب، شدت جوش، میزان گستردگی آکنه و قسمت­هایی را که تحت­الشعاع قرار گرفته­اند بررسی می­کند.

در این میان باید مشخص شود که آکنه در کدام یک از دسته­های زیر می­گنجد:

  • آکنه غیر ملتهب: جوش سرسیاه باز و بسته
  • آکنه ملتهب همراه با کورک، چرک، برجستگی و یا کیست
درجه آکنهشدت
1خفیف
2متوسط
3متوسط تا شدید
4شدید (کیستی)

انواع درجه آکنه به ترتیب زیر است :

  • درجه 1: به خفیف­ترین نوع آکنه، آکنه درجه 1 می­گویند. در این حالت، جوش سرسیاه، سرسفید یا میلیا و گاهی کورک خفیف روی پوست ظاهر می­ شود اما خبری از التهاب (قرمزی، ورم یا حساس شدن پوست) نیست. معمولا می­توان آکنه درجه 1 را با داروهای بدون نسخه درمان کرد.
  • درجه 2: آکنه درجه دو متوسط است. تعداد جوش­های سرسیاه و سرسفید نسبت به آکنه درجه 1 بیشتر است. کورک و جوش چرکی (سرسفید) بیشتر دیده می­ شود. آکنه درجه 2 هم با محصولات بدون نسخه قابل درمان است اما اگر بعد از شش تا هشت هفته بهبود حاصل نشد، با پزشک مشورت کنید.
  • درجه 3: آکنه درجه 3 متوسط تا شدید محسوب می­شود. تفاوت این نوع آکنه با آکنه درجه 2 در میزان التهاب است. تعداد جوش­های چرکی در این حالت بیشتر است و التهاب و قرمزی بیشتری روی پوست دیده می شود. در اغلب موارد، برجستگی روی سطح پوست وجود دارد. این نوع آکنه باید توسط متخصص پوست معاینه شود زیرا هم دردناک است، هم جای زخم آن باقی می­ ماند.
  • درجه 4: آکنه درجه 4 شدیدترین نوع آکنه است. در این حالت، جوش چرکی، برآمدگی و کیست با تعداد زیاد روی پوست دیده می­ شود. معمولا تعداد جوش­های سرسیاه و سرسفید بسیار بالاست. التهاب و جوش بخش زیادی از پوست، به غیر از صورت، مثل گردن، قفسه سینه و کمر را درگیر می­کند. آکنه درجه 4، که به آن آکنه کیستی هم می­ گویند.، باید توسط متخصص پوست درمان شود.

سوالات متداول در آکنه :

آکنه چطور تشخیص داده می­ شود؟

پزشک می­ تواند با معاینه پوست آکنه را تشخیص دهد. بررسی سابقه پزشکی و پرسیدن سوال هم به تشخیص علت بروز آکنه کمک می ­کند. این سوالات شامل دارویی که مصرف می­ کنید، سابقه خانوادگی، تغییر روتین پوستی یا تجربه یائسگی و دیگر مشکلات می­ شود.

برای تشخیص آکنه باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

اکثر پزشکان می­ توانند آکنه را تشخیص دهند اما معمولا متخصص پوست مناسب­ترین گزینه برای تشخیص نوع و درجه آکنه، روش­های درمان یا تشخیص سایر عارضه ­های پوستی است.

پزشک برای تشخیص آکنه از چه آزمایشی استفاده می­کند؟

تشخیص آکنه به آزمایش نیاز ندارد. علت اصلی تجویز آزمایش، رد کردن احتمال سایر مشکلات است. بدین منظور، از روش­ هایی مانند نمونه ­برداری از پوست یا چرک و بررسی نمونه در آزمایشگاه استفاده می­ شود. ممکن است بعضی از جوش­ها آکنه نباشند و پای عارضه دیگری مانند فولیکولیت، کورک (تاول) یا کراتوزیس پیلاریس در میان باشد.

آکنه هورمونی چطور تشخیص داده می­ شود؟

ممکن است آکنه در زنان بزرگسال ناشی از تغییرات هورمونی وابسته به حاملگی، یائسگی یا مشکلاتی نظیر سندرم کوشینگ یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. حتی نوسانات هورمونی در دوره قاعدگی باعث جوش زدن می­ شود. آزمایش خون به تشخیص تغییرات هورمونی کمک می­ کند. طبق این آزمایش و بررسی­های دیگر، ممکن است آزمایشات بیشتر تجویز شود تا علت یا عوامل مربوطه مشخص شود.

معمولا آکنه در دوران قاعدگی روی چانه، فک، گردن، قفسه سینه و بالای کمر ظاهر می­ شود و شامل آکنه کیستی بزرگ و دردناک است.