سبک زندگی و سلامتی

مانع های کاهش وزن

کاهش وزن

. کم‌آبی

از آنجایی که بدن نمی‌تواند بین سیگنال‌های گرسنگی و تشنگی تفاوت قائل شود، ما معمولا احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه می‌گیریم.

کم‌آبی مانع کاهش وزن محسوب می‌شود، چون زمانی که بدن‌ دهیدراته (کم‌آب) شود، سرعت واکنش‌های شیمیایی مختلف بدن، از جمله فرآیند چربی‌سوزی کاهش پیدا می‌کند. به همین علت است که نوشیدن روزانه دو لیتر آب (یا ۸ لیوان) برای عملکرد صحیح بدن ضرورت دارد. ما معمولا آب معمولی را با آب‌میوه‌ها و نوشابه‌ها‌ی پرکالری جایگزین می‌کنیم.

چنین نوشیدنی‌هایی به جای آبرسانی بدن، آن را دهیدراته می‌کنند‌ و باعث ایجاد کالری اضافی می‌شوند که داخل سلول‌ها به چربی تبدیل و ذخیره می‌شود. کم‌آبی همچنین بر روی ترشح هورمون رشد هم تاثیر می‌گذارد. هورمون رشد چربی ذخیره شده را تجزیه می‌کند. علاوه بر این، سرعت فعالیت آنزیم «لیپاز»، که برای سوخت‌وساز چربی ضروری است، با دهیدراتاسیون کاهش پیدا می‌کند.

از آنجایی که بدن نمی‌تواند بین سیگنال‌های گرسنگی و تشنگی تفاوت قائل شود، ما معمولا احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه می‌گیریم و با این کار به بدن‌مان کالری غیرضروری اضافه می‌کنیم. سوزاندن این کالری‌های اضافی در طول روز دشوار است. برای مبارزه با کم‌آبی بدن، هر روز دست‌کم هشت لیوان آب بنوشید.

بعد از بیدار شدن از خواب، یک لیوان آب بنوشید و در طول روز هم به اندازه‌ی کافی بدن‌تان را آبرسانی کنید‌‌. دم دست‌‌تان یک بطری آب بگذارید تا هر زمان که تشنه شدید، بتوانید به راحتی تشنگی‌تان را برطرف کنید‌. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که تشنه هستید یا گرسنه، یک تا دو لیوان آب بخورید. اگر گرسنگی‌تان‌ برطرف نشد، پس یعنی گرسنه هستید.

۲. کربوهیدرات تصفیه شده

کربوهیدرات بخش مهم یک رژیم غذایی متعادل است، چون منبع اصلی سوختی است که انرژی مورد نیاز مغز و بدن را تامین می‌کند. با این وجود، کربوهیدرات تصفیه شده ناسالم است و می‌تواند منجر به تاثیرات منفی از جمله اضافه وزن شود. کربوهیدرات‌های پیچیده سالم هستند.

بنابراین به جای اینکه کربوهیدرات را به طور کامل از رژیم غذایی‌تان حذف کنید، می‌توانید مواد غذایی بخورید که حاوی کربوهیدرات خوب هستند. منابع کربوهیدرات‌های سالم، که برای بدن ضروری هستند، شامل غلات سبوس‌دار و سبزیجات می‌شود که فیبر، ویتامین و مواد معدنی دارند.

۳. چربی ترانس

اگر قصد کاهش وزن دارید، باید دور خوراکی‌هایی که چربی ترانس دارند را خط بکشید‌، چون مطالعات نشان داده‌اند که چربی ترانس چربی را از سایر نواحی بدن به قسمت شکم منتقل می‌کند. چربی ترانس طی فرآیندی به نام «هیدروژنه کردن» ایجاد می‌شود که در آن، مولکول‌های هیدروژن به روغن سبزیجات اضافه می‌شوند. این کار برای افزایش ماندگاری روغن، جامد کردن، خوشمزه‌تر شدن و مناسب شدن آن برای سرخ کردن است.

چربی ترانس یک روش ارزان برای اضافه کردن مزه به روغن است، اما این روغن برای بدن به شدت مضر است، چون حاوی کلسترول بد (LDL) است، که احتمال ابتلا به عارضه‌های خطرناکی مثل دیابت نوع ۲، سکته و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

چربی ترانس معمولا در غذاهای سرخ کردنی، خوراکی‌های بسته‌بندی شده و حتی مارگارین یافت می‌شود. مصرف خوراکی‌هایی که سرشار از چربی ترانس هستند، نه تنها سلامت شما را به خطر میندازد، بلکه مانع کاهش وزن هم می‌شود. پس از مصرف مواد غذایی حاوی این نوع چربی خودداری کنید.

۴. پرخوری

شاید تا به حال نمی‌دانستید اما ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز به شکم پیام سیری را بفرستد.

شاید تا به حال نمی‌دانستید اما ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز به شکم پیام سیری را بفرستد. اگر حتی بعد از دریافت این پیام به خوردن ادامه دهید، پرخوری کرده‌اید. زمانی که پرخوری کنید، سایز شکم‌تان افزایش پیدا می‌کند تا جا برای تمام غذای اضافی ایجاد شود. پرخوری باعث ایجاد کالری اضافی در بدن می‌شود.

زمانی که میزان کالری بدن بیشتر از مقدار مورد نیاز روزانه می‌شود، عملکردهای مختلف بدن مختل می‌شوند. مصرف روزانه‌ی کالری اضافی باعث ایجاد ذخایر چربی می‌‌شود، که این موضوع در نهایت اضافه وزن را به همراه دارد. اضافه وزن محرک اصلی عارضه‌های خطرناکی مثل دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، کلسترول و سکته محسوب می‌شود.

۵. مصرف زیاد سدیم

بیشتر افراد حواس‌‌شان به مقدار نمک مصرفی خود است، اما متاسفانه از سدیم موجود در غذاهای فرآوری شده، فست‌فود و … غافل می‌شوند. بر اساس مطالعات، نمک اضافی می‌تواند منجر به احتباس آب در بدن و بزرگتر شدن سلول‌های چربی شود. برای مقابله با این مانع کاهش وزن، باید حواس‌تان باشد از مقدار مصرف توصیه شده‌ی سدیم فراتر نروید.

از مصرف غذاهای فرآوری شده و خوراکی‌های بسته‌بندی شده اجتناب کنید و برچسب مواد تشکیل‌دهنده‌ی خوراکی‌ها را به دقت بررسی کنید تا از میزان سدیم موجود در آن‌ها مطلع شوید. غذاهای فرآوری شده و میان‌وعده‌های آماده حاوی مقدار زیادی سدیم و کالری هستند. پس حواس‌تان باشد‌ در خوردن آن‌‌ها زیاده‌روی نکنید.