سبک زندگی و سلامتی

چرا کم کردن وزن سخت است؟

چرا کم کردن وزن سخت است؟

بیشتر ما در طول زندگی بارها سعی کرده‌ایم با روش‌های درست و اصولی وزن کم کنیم ولی موفق نشده‌ایم. دلایل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا وزن کم کردن برای بسیاری از ما سخت یا حتی غیرممکن به نظر برسد. اگر کنجکاو هستید که بدانید چرا کم کردن وزن کار سختی است، ادامه‌ی این مطلب را دیجی‌کالا مگ دنبال کنید.

در تبلیغات تجاری بارها این مطلب را دیده یا شنیده‌اید که کاهش وزن آسان است؛ فقط کافی است این قرص را مصرف کنید، این رژیم غذایی را دنبال کنید یا این وسیله‌ی ورزشی را خریداری کنید. همچنین بسیاری از این محصولات و خدمات به‌عنوان معجزه‌گر معرفی می‌شوند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که هر ساله میلیاردها دلار برای دریافت این محصولات و خدمات هزینه می‌شود و همچنان میلیون‌ها نفر هم اضافه وزن دارند.

برای کم کردن وزن باید مسیری طولانی و دشوار را طی کنید. برای اینکه این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید و به مقصدتان برسید، لازم است تغییراتی در زندگی ایجاد کنید.

اگر برای کاهش وزن تلاش کرده باشید، می‌دانید که هیچ راه میان‌بُری وجود ندارد. کم کردن وزن یک راه بیشتر ندارد؛ باید کالری مصرفی بیشتر از کالری دریافتی باشد.

شاید آسان به نظر برسد اما رعایت این الگو تا رسیدن به نتیجه، کار راحتی نیست. تعیین زمان برای ورزش روزانه و انتخاب رژیم غذایی سالم به تنهایی کافی نیست. اتفاقات روزمره به‌راحتی می‌توانند روی برنامه و تصمیمات شما اثر بگذارند. شما به هدف مهم‌تر و انگیزه‌ی بیشتری نیاز دارید؛ باید به حفظ سلامتی خودتان پایبند باشید.

برای کم کردن وزن باید مسیری طولانی و دشوار را طی کنید. برای اینکه این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید و به مقصدتان برسید، لازم است تغییراتی در زندگی خودتان ایجاد کنید. در بسیاری از مواقع، کاهش وزن به دلیل انتخاب‌ها و تفکرات غلط خودمان، سخت است. برای پاسخ به این پرسش که چرا نمی‌توانید در کم کردن وزن موفق باشید، باید عوامل تأثیرگذار را بررسی کنید. در ادامه مهم‌ترین این عوامل را بررسی می‌کنیم.

طرز فکر

اگر تنها هدف شما از ورزش کردن یا داشتن رژیم غذایی، کم کردن وزن باشد، نمی‌توانید برای مدتی طولانی این برنامه‌ها را ادامه دهید. هدف خوبی انتخاب کرده‌اید ولی باید در نظر بگیرید که برای تحمل سختی‌های پیش رو کافی نیست. زندگی سالم، هدفی است که می‌تواند انگیزه‌ی کافی بدهد.

مثلا اگر درباره‌ی اهمیت و تأثیرات مثبت ورزش نگرش صحیحی داشته باشید، هرگز آن را کنار نمی‌گذارید و حتی بعد از این که وزنتان را کاهش دادید، ورزش را ادامه خواهید داد. از طرفی دیگر کاهش وزن به زمان نیاز دارد و شما با این نگرش صحیح از ورزش کردن خسته نمی‌شوید.

بهتر است کمی درباره‌ی ورزش و نقش آن در زندگی سالم تحقیق کنید؛ انگیزه‌ی شما بیشتر می‌شود.

برنامه‌ی ورزشی

کم کردن وزن صحیح بدون تمرینات ورزشی منظم و کافی، تقریبا غیر ممکن است. در کاهش وزن، رژیم غذایی در مرتبه‌ی دوم از اهمیت قرار دارد.

البته لازم نیست حتما به باشگاه بروید و ساعت‌ها تمرینات سنگین را انجام بدهید. یک برنامه‌ی تمرینی مناسب که با توجه به شرایط جسمانی و امکانات شما تنظیم شده باشد کافی است. سعی کنید تمریناتی را انتخاب کنید که به آن‌ها علاقه دارید. مهم‌تر از برنامه‌ی تمرینی، اجرای منظم آن است.

کارشناسان حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرین با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه تمرین هوازی شدید در هفته را توصیه می‌کنند. البته بهتر است این ۷۵ دقیقه تمرین هوازی شدید در قالب تمرینات حداقل ۱۰ دقیقه‌ای انجام شود.

رژیم غذایی

برای کم کردن وزن، تغییر رژیم غذایی گرچه کافی نیست اما لازم است. باید غذای ناسالم جای خود را به غذای سالم بدهد و این جایگزینی به برنامه‌ای همیشگی تبدیل شود. راهکارهای زیر می‌توانند به شما کمک کنند؛

  • تنظیم برنامه‌ی غذایی
  • دقت بیشتر هنگام خرید مواد غذایی
  • آشپزی با حوصله در خانه
  • توجه به میزان کافی و مناسب غذا
  • انتخاب آگاهانه وعده‌های غذایی