سبک زندگی و سلامتی

۱۱ درمان طبیعی برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه

ضروری است که برای جلوگیری از مسدود شدن این مجاری و متورم شدن سینه، حتما مجاری شیر پاکسازی شوند تا شیر در آن به طور طبیعی جریان پیدا کند. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم به شما ۱۱ روش درمانی طبیعی و موثر برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه را آموزش بدهیم. پس مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

اگر شما هم از آن دسته مادرانی هستید که برای نوزاد‌تان روش تغذیه با شیر مادر را انتخاب کرده‌اید حتما با دردهای شدیدی که به دلیل گرفتگی مجرای شیر به وجود می‌آیند، آشنا هستید. در طول دوران شیردهی پیش می‌آید که مجاری شیر در سینه مسدود می‌شوند و جلوی خروج شیر را می‌گیرند، همین امر باعث ایجاد درد در سینه شده و یک چالش واقعی برای مادران پیش می‌آورد.

ضروری است که برای جلوگیری از مسدود شدن این مجاری و متورم شدن سینه، حتما مجاری شیر پاکسازی شوند تا شیر در آن به طور طبیعی جریان پیدا کند. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم به شما ۱۱ روش درمانی طبیعی و موثر برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه را آموزش بدهیم. پس مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

گرفتگی مجرای شیر به چه معناست؟

گرفتگی مجرای شیر به چه معناست

اگر شیردهی به شکل منظم انجام نشود یا شیر در مجراهای آن لخته شود، گرفتگی مجاری پیش می‌آید. از علائم گرفتگی مجراها دردناک شدن سینه و عدم خروج شیر است. این اتفاق بر تغذیه‌ی نوزاد تأثیری نمی‌گذارد اما برای مادر بسیار دردناک و آزاردهنده است.

دلیل ایجاد گرفتگی مجرای شیر چیست؟

گرفتگی مجرای شیر و دلایل آن

گرفتگی و مسدود شدن مجرای شیر به دلایل مختلفی پیش می‌آید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

  • مشکلات تغذیه‌ای در نوزاد  اگر نوزاد شما بیمار است و به اندازه‌ی کافی شیر نمی‌خورد یا اگر از هر دو سینه به میزان مساوی شیر نمی‌دهید، با انسداد مجاری شیر مواجه خواهید شد.
  • موقعیت بدن در زمان شیردهی  اگر برای شیردهی به نوزاد در وضعیت نادرستی قرار بگیرید و این کار را ادامه دهید، دچار گرفتگی مجراهای شیری می‌شوید.
  • مراقبت نادرست از سینه یا استفاده از سینه‌بند تنگ – وجود فشار زیاد بر روی سینه باعث انسداد مجراهای شیر می‌شود. اگر روی شکم بخوابید یا از سینه‌بندهای نامناسب و بسیار تنگ استفاده کنید، فشار زیادی به سینه‌ها و مجاری داخل آن‌ها می‌آید.
  • گرفتگی منافذ سر سینه – ممکن است انسداد مجاری شیر به دلیل جمع شدن چربی موجود در شیر همراه با سلول‌های پوستی مرده یا ضعیف شده ایجاد شود. برای جلوگیری از پیش آمدن چنین مشکلی لازم است با یک مسواک نرم سر سینه‌ی خود را تمیز کنید. همچنین به صورت منظم از محلول نمک اپسوم آن را بشویید یا در وان حمام از این محلول استفاده کنید.
  • مشکلات خواب  یکی دیگر از موضوعات تأثیرگذار بر ایجاد این مشکل، کمبود خواب است. نگهداری از نوزاد بسیار سخت است، گریه‌های شبانه‌ی نوزاد اجازه‌ی استراحت کافی به شما نمی‌دهد و طبیعی است که دچار خستگی و کم‌خوابی شوید. به یاد داشته باشید که کمبود خواب باعث کاهش تولید شیر و همچنین گرفتگی مجراهای شیر در سینه می‌شود.

درمان‌های طبیعی و رفع انسداد مجاری شیر

11 درمان طبیعی برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه که از آن اطلاع ندارید

روش‌های طبیعی و سنتی‌ وجود دارد که می‌تواند به رفع گرفتگی مجراهای شیر و جلوگیری از دردناک شدن سینه کمک کند. ممکن است بگویید با کمک دوش آب گرم و دوشیدن شیر می‌توانید از گرفتگی جلوگیری کنید اما باید بدانید که راه‌های بیشتر و متنوعی برای مراقبت از سینه و جلوگیری از انسداد وجود دارد.

روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم علمی بوده، باعث سلامت سینه و جریان سالم و مداوم شیر در آن می‌شوند.

۱. از روش‌های مناسب مراقبت از سینه استفاده کنید

درست است که درگیری‌های یک مادر بسیار زیاد است اما مهم است که به سلامت خود دقت بسیاری داشته باشد. لیستی از مراقبت‌های مناسب از سینه تهیه کنید و به اجرای آن پایبند باشید. همچنین لازم است بدانید احساس گرما، سفتی یا درد غیرمعمول در سینه از نشانه‌های مسدود شدن مجاری شیر است. پس اگر این علائم را داشتید خیلی سریع راه‌های درمانی را اجرا کنید.

۲. حالت بدن در زمان شیردهی را تغییر دهید

هر مادری یکی دو حالت راحت برای زمان شیردهی دارد. در این حالت هم بدن مادر در آرامش است هم نوزاد به راحتی می‌تواند تغذیه کند. اما ممکن است در یکی از این حالت‌ها به مجاری شیر فشار آمده و مسدود شود پس لازم است که مجدد موقعیت‌های بدن خود را در زمان شیردهی بررسی کنید.

فک کودک در زمان شیر خوردن بیشترین فشار را به سینه می‌آورد، پس اگر گرفتگی جزئی در مجرای شیر ایجاد شده است موقعیت بدن را به شکلی تغییر دهید که فک او در سمت مجرای مسدود شده قرار بگیرد. با انجام این کار کودک در حین شیر خوردن، با فشاری که به سینه وارد می‌کند، به باز شدن مجرا کمک خواهد کرد.

۳. از کمپرس یا دوش آب گرم استفاده کنید

اگر هنوز سینه‌ی شما درد شدید ندارد، برای رفع گرفتگی دوش آب گرم بگیرید. همان‌طور که آب گرم روی منطقه‌ی آسیب دیده و دردناک می‌ریزد آن را با دست ماساژ دهید تا مجرا به آرامی باز شود.

قرار دادن کیسه‌ی آب گرم یا حوله‌ی گرم شده بر روی قسمت دردناک هم می‌تواند به باز شدن مجرای مسدود شده کمک کند. البته بهترین درمان ترکیب هر دو روش است، ماساژ قسمت آسیب دیده با پارچه‌ی گرم، وقتی زیر دوش آب گرم ایستاده‌اید.

۴. حمام نمک اپسوم بگیرید

در وان آب گرم مقداری نمک اپسوم بریزید و خود را در محلول غوطه‌ور کنید. حتی می‌توانید نوزاد خود را در وان در بغل بگیرید و کمی به او شیر بدهید. این کار به باز شدن سریع‌تر مجرای شیر کمک می کند.

۵. با روغن نارگیل ماساژ دهید

سینه‌ی خود را بعد از حمام با روغن نارگیل ماساژ دهید. روغن نارگیل برای پوست مفید بوده و خواص زیادی دارد. با استفاده از آن برای ماساژ سینه به گشاد شدن مجراهای شیر و رفع انسداد آن کمک می‌کنید.

۶. از روغن معطر اسطخدوس و شمعدانی استفاده کنید

اگر روغن معطر اسطخدوس و شمعدانی را رقیق و با هم ترکیب کنید، هیچ آسیبی به پوست نمی‌رسانند و در کاهش تورم و درد ناشی از انسداد مجاری شیر مؤثر هستند.

برای رقیق کردن روغن‌های معطر ۱ قطره از هر کدام را با ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا جوجوبا مخلوط کنید و سپس ناحیه‌ی نوک سینه را با آن ماساژ دهید. بهتر است بلافاصله بعد از شیر دادن به نوزاد انجام دهید تا کودک با مخلوط روغن‌ها تماسی نداشته باشد.

۷. در سینه‌بند خود سیب‌زمینی بگذارید!

هنوز این روش از نظر علمی تأیید نشده است اما تمام افرادی که از آن استفاده کرده‌اند جواب گرفته‌اند! سیب‌زمینی را برش بزنید و به شکلی در سینه‌بند قرار دهید که با منطقه‌ی آسیب دیده تماس داشته باشد.

پس از یک ساعت سیب‌زمینی را خارج کنید و اگر باز هم علائم گرفتگی وجود داشت، دوباره آن را تکرار کنید. بهتر است سیب‌زمینی ارگانیک باشد اما اگر در دسترس شما نیست، می‌توانید از سیب‌زمینی معمولی هم استفاده کنید.

۸. سیر بخورید

برای خوش‌طعم شدن می‌توانید سیر را با عسل، کمی نمک و آب مخلوط کنید.

مصرف سیر یکی از راه‌های درمانی طبیعی و فوق‌العاده است. در طول مدتی که برای رفع انسداد مجاری شیر از راه‌های درمانی مختلف استفاده می‌کنید، مصرف سیر تازه را هم به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.

اگر با عطر و طعم سیر مشکلی ندارید می‌توانید هر چند ساعت یک‌بار یک حبه سیر را خرد و مصرف کنید.

۹. آب آناناس بنوشید

در آناناس ترکیباتی وجود دارد که به کاهش التهاب‌های مختلف کمک می‌کند. برای درمان آب آناناس بخورید تا علاوه بر رفع گرفتگی، از ایجاد گرفتگی‌های جدید هم جلوگیری کنید.

۱۰. از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید

باکتری‌های مفیدی که در روده قرار دارند به بدن کمک می‌کنند تا با عفونت و التهاب‌ها مبارزه کند و  سرعت بهبود بیماری را هم افزایش می‌دهد. برای فعال کردن این باکتری‌ها لازم است مصرف محصولات پروبیوتیک را افزایش دهید.

۱۱. استراحت کنید

آخرین و مهم‌ترین راه درمان گرفتگی مجراهای شیر استراحت است. شما با استفاده از یک یا چند روش درمانی برای رفع انسداد و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن خود اقدام کرده‌اید؛ حالا وقت آن است که استراحت کنید و انرژی لازم برای مبارزه را برای بدن خود تأمین کنید.

نگهداری از یک نوزاد کار بسیار سختی است و این موضوع بر کیفیت خواب شما تأثیر می‌گذارد. اگر امکان استراحت در طول شب را ندارید بهتر است زمان‌هایی را در روز به این کار اختصاص دهید. حتی می‌توانید در حالی که کودک را در آغوش گرفته‌اید دراز بکشید و پاهای‌تان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

سخن آخر

گرفتگی مجرای شیر و پزشک متخصص

اگر دچار گرفتگی مجاری شیر در سینه شده‌اید و درمان‌های طبیعی مشکل شما را برطرف نکرده است، حتما با یک مشاور متخصص تماس بگیرید و با او مشورت کنید. این کار باعث کم شدن یا از بین رفتن نگرانی‌های شما می‌شود.

ممکن است برای رفع گرفتگی مجرای شیر یا عفونت، نیاز به انجام سونوگرافی و انجام درمان به روش‌های دیگر باشد. پس حتما این موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

همچنین اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، از روش‌های درمانی طبیعی استفاده نکرده و در اولین فرصت با پزشک متخصص خود تماس بگیرید؛

  • لمس توده‌ی سخت در سینه یا برآمدگی قسمتی از آن
  • احساس درد شدید در یک نقطه از سینه
  • وجود تورم و گرما در سینه
  • علائمی شبیه به آنفولانزا
  • تب و لرز

منبع: wellnessmama